Türkiye Cumhuriyeti

Asmara Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Sevgili Vatandaşlarım,

Değerli Ziyaretçiler,

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Eritre Devleti nezdindeki ikinci Büyükelçisi olarak 30 Kasım 2016 günü Asmara’ya gelerek görevime başladım.

 

Türkiye ve Eritre arasındaki ikili ilişkiler, Eritre’nin bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından 19 Temmuz 1993 tarihinde kurulmuştur. Ancak, Büyükelçiliğimizin 1 Kasım 2013 tarihinde açılmasına kadar olan dönemde, başkentlerde diplomatik temsilciliklerin olmamasının da etkisiyle, ilişkiler durağan bir seyir izlemiştir.

 

Tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Eritre ile ikili işbirliğimizin son yıllarda hızla gelişmekte olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Büyükelçilik olarak, her alanda ilerlemeye uygun mevcut potansiyelden hareketle, ikili işbirliğimizi derinleştirmek yönünde her türlü çabayı gösteriyoruz.

 

Eritre ile hâlihazırdaki işbirliğimize ilişkin güncel bilgi notlarını, duyuruları ve diğer faydalı bilgileri internet sitemizde bulabilirsiniz. Büyükelçiliğimizin faaliyetlerini, ayrıca, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. 

 

Eritre’de yaşayan veya ziyaret eden vatandaşlarımızdan, irtibat bilgilerini Büyükelçiliğimize bildirmelerini ve güncel tutmalarını önemle rica ediyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, çalışma arkadaşlarımla birlikte, hepinizi kalpten selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Aykut Kumbaroğlu

Büyükelçi